Egyenetlen sziklafelszín, óriás gránittömbök, durva törmelékek jellemzik e gerincvonulaton végigvezető egyedülálló és lélegzetelállító turista útvonalat. A legtöbben csak úgy ismerik a Sas út (Orla Perć), mely legendásan a legnehezebb gerinctúrának számít a Magas-Tátrában...
Túránk célja e híres, hírhedt Sastúra teljesítése. Azonban a megszokottaktól eltérően kis csapatunk ezúttal nem Zakopane felől, a “normál úton” közelíti meg, hanem egyenesen Szlovákiából a Magas-Tátra főgerincén átkelve egy egyedülálló 4 napos kalandozást biztosítva.
Részletes információk
A programtervezetet és a benne található célpontokat - mint jelentkezők - bármikor megváltoztathatjátok valamint kiegészíthetitek. Túravezetőink tapasztalatának köszönhetően igyekszünk elérni, hogy eseményeink a lehető legnagyobb élményt nyújtsák számotokra, és állandó tagjaivá váljatok kalandozásinknak!
Nehézségi szint: Nehéz, nagyon nehéz, ha sportos életmódot élsz, nem érhet meglepetés. Lépésbiztonság, magabiztos mozgáskoordináció és a szédüléstől, tériszonytól való teljes mentesség feltétel.
Az utazás egyénileg történik teleautós rendszerben. Az autókat segítünk összeszervezni!
NAPI PROGRAMTERV:
Utazás menetidő: Budapest - Csorba-tó (Szlovákia) autóval, 290 km; 2,5 óra
1. nap Utazás, Csorba-tó
Reggeli találkozó pontunk a Csorba-tó parkolója, innen rövid tájékoztató után 4 napi túrafelszerelésünket magunkra véve célba vesszük Lengyerországot. A Poprádi-tó mellett elhaladva a gyönyörű kilátásáról nevezetes Tengerszem-csúcson keresztül érkezünk meg Legyelországba – amely nem mellesleg az ország legmagasabb pontja is egyben! Az éjszakát a Halastavi menedékházban töltjük..
2. nap A fenséges tátrai tengerszem, a Sas út kezdete
A fenséges tátrai tengerszem árnyékában ébredünk és korán tovább is indulunk a mai napi szállásunk, a Lengyel-Öt-tavi menedékház felé. A menedékháztól rövid pihenő és a szükségtelen felszerelésektől megszabadulva folytatjuk utunkat a Zavrat-hágó felé. Itt kezdődik hivatalosan a Sastúra, melyből a mai napon a Zerge-hegyig (Kozi Wierch) tartó részt teljesítjük. Innen visszaereszkedünk a menedékházhoz.
3. nap Sas túra
Reggeli után ott folytatjuk a Tátra legnehezebb túra útvonalát, ahol előző nap abbahagytuk. Visszakapaszkodva a gerincre észak felé vesszük az irányt, innen jó idő esetén csodálatos kilátásban lehet részünk, akár Zakopáné városáig elláthatunk. A Kereszt-nyeregben (Krzyzne), mely a hivatalos sastúra végállomása csúcscsokinkat végre elővehetjük. Visszatérve a menedékházhoz megpihenünk, összeszedjük hátrahagyott hátizsákjainkat és elindulunk visszafelé a Halastavi menedékházhoz.
4. nap A végső út
Hosszú út vár ránk hazafelé, többek közt a Tengerszem-csúcs megmászása Lengyelország felől mely önmagában is szép kis kihívás. Késő délután érkezünk vissza a hátrahagyott kocsijainkhoz.
A túratervezetet az időjárás, a jelentkezők erőnléte és/vagy a túravezető javaslata megváltoztathatja.
A túra időpontja:
2019. július 18 - 21.
Részvételi költség vendégként:
Részvételi költség MAKASE tagoknak:
Érdekel a tagság! Hogyan lehetek tag? Katt ide >>
A részvételi költség tartalmazza:
* a via ferrata felszerelés használatához szükséges tájékoztatót, a klettersteig-szett (beülő, kantár, karabinerek, fék, sisak, hágóvas) bérleti díját, a túravezetés díját képzett túravezetőkkel
A részvételi költség nem tartalmazza:
* az utazást - az autókat segítünk összeszervezni
~ 7.000 Ft / fő - üzemanyag, autópálya matricák
* szállást:
~ 15.000 Ft / fő / 3 éjszaka - Menedékházban
* az étkezéseket, az opcionális belépőket és az extrémsport biztosítást, mely itt megköthető >>
Szükséges erőnlét, a túra nehézsége:
NEHÉZ - Csak jó fizikai és szellemi állapotú ember számára teljesíthető, mert az út kitett és fárasztó. Ehhez a túrához sportos életmód és kellő kitartás szükséges. Napi túra időtartama 7-8 óra. Szédülésmentesség, magabiztos mozgáskoordináció feltétel.
SZÜKSÉGES FELSZERELÉSEK, SZÁLLÁSOK FAJTÁI (általános tájékoztató):
A legfontosabb a kényelmes túraöltözet, amely szinte minden outdoor programhoz kell. Szükséged lesz többek között bakancsra vagy túracipőre (ha most készülsz vásárolni lábbelit a legideálisabb választás egy technikai talppal ellátott úgynevezett beszálló cipő, amely szinte minden terepen megállja a helyét), túrazokni (+ tartalék), kamáslira, esőkabátra vagy esőponcsóra, közepes hátizsákra, réteges aláöltözetre (a szabályozhatóság miatt), fejlámpára, esetleg túrabotra, amely a hosszabb gyaloglások alkalmával kíméli a térdedet. Kempinges szállás esetén hozz magaddal sátrat (akinek nincsen nem szükséges feltétlenül beruháznia egy újra, mert biztos lesz aki szívesen megosztja veled a szállását, amennyiben ezt előre jelzed), hálózsákot (hegyekben, hegyek közelében ajánlott a legalább +10 fokos komfort fokozattal rendelkező), derékaljat (polifoam), de jól jöhet egy kisméretű kemping főző is. Menedékházakban az agynemű kímélése miatt, a legtöbb esetben előírás a hálózsák használata.
Utazásaink alkalmával kempingekben, apartmanokban, ifjúsági szállókban vagy egyszerű szállodákban szállunk meg. Ez számos eseteben választható, azonban előfordulhat, hogy a túra útvonala nem enged több lehetőséget az éjjeli menedék kijelölésére. Megesik olyan kalandtúra is, ahol a táj szépsége illetve a program nomád mivolta miatt a vadkempingezést választjuk, de valljuk be, ezen opció nélkül számos misztikus helyszín ismeretlen maradhatna számunkra...
Sas-út a Magas-Tátra legizgalmasabb turista útvonala
Az útvonal a Magas-Tátra közepén található. legmagasabb pontja a Zerge-hegy (Kozi Wierch) tszf 2291 m. Az ösvény a Zawrat-hágónál (2159 m tszf.) kezdődik és a Kereszt-nyeregben (Krzyżne) (2112 m tszf.) ér véget, keresztülvezetve számos csúcson és több hágón leginkább a hegyek gerincén halad végig érintve – többek között – a Zerge-hegy (Kozi Wierch) és Gránát-csúcs (Granaty) nevű csúcsokat. A túrázók számára számos kiépített segítség (lánc, létra, kapaszkodó) áll rendelkezésre a legtöbb kitett, meredek vagy függőleges szakaszon.
Az útvonal létrehozásának ötlete 1901-ben fogant Franciszek Henryk Nowicki lengyel költő és hegyi vezető agyszüleményeként. A nyomvonal kiépítését és a jelzések felfestését a Polskim Towarzystwem Tatrzańskim végezte Walenty Gadowski tarnowi plébános vezetésével 1903 és 1906 között, de az egyéb kisegítő és kapcsolódó útvonalak jelzései csak 1911-re készültek el. Az útvonal 1951 óta nem vezet át Wielka Buczynowa Turnia (2182 m) csúcsán... - Forrás: hu.wikipedia.org
Fotó: MAKASE, pixabay.com, Albin Marciniak / Onet, podroze.onet.pl
Peringer Tamás