Hat napos, átlagos kondícióval teljesíthető nyári túránk a Fekete-hegyek országába, Montenegróba vezet. A 2006 óta önálló államnak számító dél-adriai ország (eredeti nevén Crno Gora) nemcsak mediterrán tengerpartjáról nevezetes, hanem felbecsülhetetlen természeti kincseket és ezek vadregényes változatosságát tartogatja a turisták és kalandorok számára.
Részletes információk
A programtervezetet és a benne található célpontokat - mint jelentkezők - bármikor megváltoztathatjátok, valamint kiegészíthetitek. Túravezetőink tapasztalatának köszönhetően igyekszünk elérni, hogy eseményeink a lehető legnagyobb élményt nyújtsák számotokra, és állandó tagjaivá váljatok kalandozásainknak!
NAPI PROGRAMTERV:
Utazás menetidő: Tatabánya - Budapest - Zabljak, 720 km; 11 óra
0. nap Utazás Montenegróba
Estefelé a sofőrök összeszedik a csapatot, majd megkezdjük utazásunkat Montenegróba...
1. nap Érkezés Zabljak-ba
Érkezés Durmitor „fővárosába”, Zabljakba. A szállás elfoglalása után megismerkedünk a településsel, valamint pár órás "bemelegítő" sétára indulunk a Fekete-tó (Crno jezero) körül. Este pihenés, ismerkedés, a következő napi programok átbeszélése.
2. nap Túra a Savin kuk-ra (2319m) + Fekete tó (Crno Jezero)
A szállásunkról autóval elmegyünk a Fekete-tó (Crno jezero) előtti parkolóig, ahonnan a mai túránk indul. Déli irányban indulunk a hegyek közé. Csodás panoráma tárul a szemünk elé, ahogy a sziklák körbefogják a tavat. A Tocak-forrás mellett (1540 m) elhaladva, egyenesen tovább haladunk a Mioc Poljana (1549m) felé, majd a Poljana után jobbra fordulva a Derneci nyergen keresztül vezet utunk. Még érintjük a Savina forrást (2212m) mielőtt elérnénk a csúcsra, 2313 méter magasra. Gyönyörű panoráma tárulkozik ki előttünk a Durmitor-hegység további részeire. A csúcsról továbbhaladva egy bivakházhoz érünk, majd a Struga-nál (1910m) lévő elágazáshoz. Jobbra tartva visszaereszkedünk a Mioc Poljana-ig, illetve később a Fekete-tó partjára. Ha időnk és energiánk engedi 1-2 órás könnyű sétával körbekerülhetjük a tavat.
Távolság: 18 km, szintemelkedés: 1000 méter, menetidő: 8-9 óra.
3. nap Túra a Medve-hegyre (2287m)
Célunk a Medve-hegy (Medjed) meghódítása. A szállásunkról autóval megyünk a tegnap már megismert Fekete-tó (Crno jezero) előtti parkolóig, ahonnan a mai túránk is indul.
A megismert útvonalon emelkedünk a Tocak forrásig, majd a Strugánál lévő (1910 m) elágazásig. Itt ezúttal jobbra fordulva már sziklák között mászunk tovább a 2170 méteren lévő nyeregbe. Enyhén kapaszkodós mászás következik a Kis-Medve csúcsig (Mali Medjed, 2223m). Továbbindulva érünk előszőr a Devojka-nyeregbe (2160 m), majd a Nagy Medve hegy (Veliki Medjed) kettős csúcsaira (Severni vrh 2287 m, Juzni vrh 2285 m). Leereszkedünk a 2145 méteren lévő nyeregig, a Katun lokvice pásztorkunyhót valamint az Öreg malmot (Stari mlin) érintve, hogy elérjünk a Fekete-tó partjához az autóinkhoz.
Távolság: 13 km, szintemelkedés: 1100 m, menetidő 7-8 óra
4. nap Túra a Bobotov kuk-ra (2522m) + Ledena Pecina jégbarlang
A már jól ismert Fekete-tó (Crno jezero) partján reggelizünk ismét. Az Öreg malomnál balra fordulva, sziklák között barangolva hamarosan elérjük a jégbarlangot az Obla glava hegy oldalában. A Biljegov do-nál tovább haladunk a Valoviti do katlanba (1970m). Szerpentinezve emelkedünk a Bobotov-nyeregbe, ahonnan egy kicsit meredekebb kapaszkodás után érkezünk fel magára a csúcsra (2522m). Teljes körpanoráma fogad minket a Durmitor hegységre. A csúcsról az érintett útvonalakon haladunk visszafelé. A fölöttünk emelkedő Obla glava-hegy (2303 m) oldalában megbúvó természeti csoda, a jégbarlang, túránk egyik gyönyörű látnivalója. Ha időnk és a körülmények engedik, leereszkedünk a barlangüregbe egy kb. 40 m hosszú hóval-jéggel fedett lejtőn. A barlang alja kb. 40 m hosszú, 30 m széles, magassága pedig helyenként eléri a 15 m-t. A lecsöpögő víz mesésen oszlopokká fagy, mind az aljzaton, mind a mennyezeten. Kigyönyörködve magunkat a jégbarlang csodáiban, visszamászunk az útra és folytatjuk túránkat a végcél, a Fekete-tó felé.
Távolság: 16 km, szintemelkedés: 1200 méter, menetidő: 11-12 óra
5. nap Budva
Reggeli után összepakolunk, és egy 3 órás autózás keretében Budva-ba érkezünk, amely a legnagyobb tengerparti város, Montenegró turisztikai metropolisza. A napot strandolással és pihenéssel töltjük a tengerparton. Itt lehetőség nyílik bármilyen a résztvevők által választott programra, szabadprogramra.
6. nap Utazás haza...
A túratervezetet az időjárás, a jelentkezők erőnléte és/vagy a túravezető javaslata megváltoztathatja.
A túra időpontja:
Részvételi költség vendégként:
Részvételi költség MAKASE tagoknak:
Érdekel a tagság! Hogyan lehetek tag? Katt ide >>
A részvételi költség tartalmazza:
* a túravezetés díját (képzett túravezetőkkel), a szervezést
A részvételi költség nem tartalmazza:
* az utazást:
egyénileg (az autókat segítünk összeszervezni)
* szállást:
~
* az étkezéseket, az opcionális belépőket és az extrémsport biztosítást, mely itt megköthető >>
Szükséges erőnlét, a túra nehézsége:
-
SZÜKSÉGES FELSZERELÉSEK, SZÁLLÁSOK FAJTÁI (általános tájékoztató):
A legfontosabb a kényelmes túraöltözet, amely szinte minden outdoor programhoz kell. Szükséged lesz többek között bakancsra vagy túracipőre (ha most készülsz vásárolni lábbelit a legideálisabb választás egy technikai talppal ellátott úgynevezett beszálló cipő, amely szinte minden terepen megállja a helyét), túrazokni (+ tartalék), kamáslira, esőkabátra vagy esőponcsóra, közepes hátizsákra, réteges aláöltözetre (a szabályozhatóság miatt), fejlámpára, esetleg túrabotra, amely a hosszabb gyaloglások alkalmával kíméli a térdedet. Kempinges szállás esetén hozz magaddal sátrat (akinek nincsen nem szükséges feltétlenül beruháznia egy újra, mert biztos lesz aki szívesen megosztja veled a szállását, amennyiben ezt előre jelzed), hálózsákot (hegyekben, hegyek közelében ajánlott a legalább +10 fokos komfort fokozattal rendelkező), derékaljat (polifoam), de jól jöhet egy kisméretű kemping főző is. Menedékházakban az agynemű kímélése miatt, a legtöbb esetben előírás a hálózsák használata.
Utazásaink alkalmával kempingekben, apartmanokban, ifjúsági szállókban vagy egyszerű szállodákban szállunk meg. Ez számos eseteben választható, azonban előfordulhat, hogy a túra útvonala nem enged több lehetőséget az éjjeli menedék kijelölésére. Megesik olyan kalandtúra is, ahol a táj szépsége illetve a program nomád mivolta miatt a vadkempingezést választjuk, de valljuk be, ezen opció nélkül számos misztikus helyszín ismeretlen maradhatna számunkra...
A Fekete hegyek vadregényes vidékén - Kalandnyaralás a mediterrán Montenegróban
Megtalálhatók itt szubalpin jellegű, karsztvíz- és gleccser- vájta teknővölgyek és 2000 m fölötti magas hegycsúcsok, karsztos mélyedések, sűrű, mérsékelt övi lombhullató és tűlevelű fákból és törpefenyvesekből álló őserdők, hegyi, virágpompába öltözött kaszálórétek, apró hegyi falvak, csodálatos tengerszemek, jégbarlang, akár 1000 m mélységet is meghaladó lenyűgöző szurdokvölgyek és vízesések.
Gyalogtúráink során a Durmitor- hegységet, a Balkán-félsziget fő gerincét képező Dinári-hegység legmagasabbra emelkedő hegységét ismerjük meg. A Durmitor legmagasabbpontja a 2522 méteres Bobotov Kuk, mely az UNESCO által 1980-ban természeti világörökségnek nyilvánított Durmitor Nemzeti Parkban található. A Bobotov Kuk azonban Montenegrónak nem a legmagasabb csúcsa, ugyanis a három legmagasabb csúcs az albán határon található, a határon magasodó Prokletije-hegységben.
Földrajzi értelemben a Durmitor-hegység három különböző jellegű övezetre vagy magassági szintre osztható fel. Az egyik természeti övezetét a vidéket behálózó, hatalmas mélységű szurdokvölgyek képezik. Ezek közül leghatalmasabb az ország legnagyobb folyója, a Tara-szurdoka, amely Európa legmélyebb szurdokvölgyeinek egyike. A Durmitor- hegység középső övezetébe tartozik a „Durmitor fővárosától”, Žabljaktól keletre húzódó Jezera vidéke (a Tóvidék), amely a szemet gyönyörködtető virágpompával díszített kaszálórétekkel borított vidéket jelenti.
Ebből a gyönyörű környezetből emelkedik a májusig hóborította csúcsaival még több mint 1000 métert a legmagasabb természeti övezet, az alpesi virágok színeivel tarkított vad sziklavilág, a magas hegyek vidéke. Itt több mint 48 hegyes és meredek alpesi csúcs emelkedik 2000 m fölé, melyeknek a gerincük csipkésen éles hátú. A magasabb területek hatalmas méretű és igen meredek falú katlanokkal, ún. cirkuszvölgyekkel tarkítottak.
A hegység apró selymes kék gyöngyszemei, a rengeteg kisebb-nagyobb és különböző mélységű tengerszem. Tengerszem található a magas sziklavilágban 2028 m-en is (Zeleni vir [Zöld-medence]), valamint az alacsonyabban fekvő sűrű erdőségekben vagy virágos mezőkön. Legmélyebb (49 m) és legnagyobb a híres sötét vizű, festői környezetű, évszázados öreg és hatalmas fenyőfák árnyékában megbúvó jég vájta tengerszem, a Crno Jezero (Fekete-tó). A Fekete-tó szépségét a környezetében található mohával sűrűn benőtt fenyves és a tó mögött magasodó 2287 m-es Medve-csúcs teszi még lenyűgözőbbé.
A Durmitorban vad, néhol szinte érintetlen helyeken túrázhatunk, tehát kiváló úti cél a háborítatlan természet szerelmeseinek.
Bővebb információ:
http://montenegro.lap.hu/
http://www.montenegro-info.hu/
Képek forrása: MAKASE, wikipedia.org, picssr.com, flickr.com